Łupież pstry stanowi jedną z częstszych chorób dermatologicznych. Jeszcze do niedawna ta jednostka choroba była diagnozowana przede wszystkim u dzieci, młodzieży oraz kobiet w ciąży, jednak już jakiś czas ten stan rzeczy zaczął ulegać zmianie i obecnie łupież pstry coraz częściej bywa diagnozowany również u osób z innych kategorii wiekowych.

Przyczyny pstrego łupieżu

Łupież pstry jest chorobą o bardzo zróżnicowanej etiologii: przyczynę tego schorzenia może stanowić wiele różnych czynników. Jednakże przyczyną bezpośrednią jest zawsze nadmierne rozprzestrzenianie się grzybów bytujących na naszej skórze (stąd łupież pstry a także inne znane odmiany łupieżu jest zaliczany do infekcji o podłożu grzybiczym). Chodzi tutaj o grzyby z gatunku drożdżaków, które stanowią naturalną składową mikroflory naszej skóry. Dlatego w zwalczaniu łupieżu pomocny będzie siarczek selenu, który działa przeciwgrzybiczo – znajdziecie go w składzie Pityvera.

lupiez-2W wyniku nadmiernego namnażania się drożdżaków dochodzi do stanu zapalnego, czyli w tym wypadku choroby nazywanej łupieżem pstrym. Do czynników, które mogą wyzwalać proces niekontrolowanego namnażania się grzybów bytujących na naszej skórze zaliczamy między innymi zmiany hormonalne, nadmierne wydzielanie łoju przez skórę i/lub jej nadmierną potliwość, przyjmowanie niektórych rodzajów leków (głownie leków steroidowych) a także niektóre choroby ogólnoustrojowe o podłożu immunologicznym, jak na przykład toczeń rumieniowaty. Łupież pstry częściej występuje u dzieci oraz młodzieży, co jest związane z nadmiernym wydzielaniem łoju przez skórę u osób w tym wieku, a także u kobiet w ciąży. Uważa się, że przyczynę łupieżu pstrego może stanowić również ogólne lub miejscowe obniżenie odporności organizmu, przez co staje się on mniej efektywny jeśli chodzi o naturalne procesy zwalczania infekcji oraz drobnoustrojów. Łupież pstry jest chorobą częściej diagnozowaną w klimacie ciepłym i wilgotnym, co wiąże się przede wszystkim ze zwiększoną potliwością. Z tego samego powodu, do grup ryzyka zalicza się osoby otyłe oraz takie, które noszą nieodpowiednie, nieprzewiewne ubrania uniemożliwiające dostęp powietrza do skóry.

Objawy łupieżu pstrego

Objawy łupieżu pstrego są charakterystyczne i trudno jest je przeoczyć, jednak czasami choroba może być mylona z innymi schorzeniami natury dermatologicznej, w tym przede wszystkim z bielactwem. Z tego powodu, rozpoznania łupieżu pstrego może dokonać tylko i wyłącznie lekarz specjalisty dermatolog. W zależności od indywidualnego przebiegu choroby, lekarz może dokonać diagnostyki poprzez wizualną ocenę zmian na skórze albo też zlecić pobranie wycinka skóry i poddanie go badaniu pod mikroskopem. Głównym objawem łupieżu pstrego jest pojawienie się na skórze charakterystycznych plam, które mogą mieć kolor biały, beżowy albo różowy. Plamy pojawiają się przeważnie na obszarze twarzy, klatki piersiowej oraz pleców, jednak mogą one występować również w każdym innym rejonie naszego ciała. Plamy są wyraźne i wyraźnie odgraniczone od skóry niezmienionej chorobowo (nie zlewają się z nią). Jednak w dalszych stadiach rozwoju choroby plamy mogą łączyć się ze sobą, jednocześnie zajmując coraz większą powierzchnię ciała. Niekiedy plamom na skórze towarzyszą takie objawy, jak świąd, pieczenie oraz zaczerwienie w okolicy miejsc zmienionych chorobowo. W cięższych przypadkach choroby, plamy mogą stawać się wypukłe i zgrubiałe (należy wtedy natychmiast udać się do lekarza).

Łupież pstry a wypadanie włosów

Łupież pstry jest chorobą, której objawy występują przede wszystkim na skórze klatki piersiowej, ramion, pleców oraz twarzy. Jednak w niektórych przypadkach może on atakować także skórę głowy. Łupież pstry we włosach bywa przyczyną wypadania włosów. Dzieje się tak dlatego, że z wyniku zmian chorobowych dochodzi do osłabienia cebulek włosów a także zwiększonej podatności na inne infekcje oraz schorzenia. Tak samo jak w przypadku łupieżu pstrego występującego na innych obszarach ciała, łupież pstry atakujący skórę głowy należy leczyć u lekarza dermatologa, który jest kompetentny do rozpoznania choroby a także zalecenia odpowiedniej terapii oraz ewentualnych środków zapobiegających jej nawrotom.