Łupież pstry jest chorobą wywoływaną przez drożdżaki. Można się nim zarazić w gabinetach kosmetycznych, salonach fryzjerskich, a także na publicznych basenach. Początkowo objawia się w postaci brunatnych plam, następnie na zmienionym obszarze zaczyna się łuszczyć skóra. Zmiany trudno ukryć, a sam łupież pstry jeszcze trudniej wyleczyć, dlatego niejedna osoba zadaje sobie pytanie co na łupież pstry będzie najlepszym sposobem.

Szampon na łupież pstry bez recepty

Pityver - szampon na łupież pstryZmiany będące wynikiem łupieżu pstrego występują na powierzchni skóry, dlatego leczenie rozpoczyna się od środków stosowanych zewnętrznie. W sytuacji, gdy to obszar głowy został objęty chorobą, dobór odpowiedniego szamponu staje się niezbędny, by wyleczyć, a przede wszystkim nie pogorszyć choroby. Na drożdżaki wywołujące łupież pstry najlepiej działa klotrimazol i ketokonazol. O ile pierwszy występuje głównie w maściach wydawanych na receptę, o tyle drugi stanowi składnik szamponów, które w każdej chwili można zakupić w aptece. Trudno powiedzieć czy istnieje najlepszy szampon na łupież pstry, ale na pewno warto wspomnieć o Pityver. Opinie zadowolonych użytkowników nie pozostawiają najmniejszych wątpliwości co do jego skuteczności. Innym szamponem na łupież pstry bez recepty jest Dandrene, w którego składzie również można odnaleźć ketokonazol. Poleca się stosowanie go nie tylko na skórę głowy, ale też na każdy obszar występowania objawów.

Szampon na łupież pstry

Na rynku dostępne jest znacznie więcej szamponów przeciwłupieżowych. Znane marki kosmetyków prześcigają się w tworzeniu produktów o więcej niż jednym działaniu, jednak ich skuteczność w leczeniu łupieżu jest umiarkowania, a niekiedy wręcz zerowa. Należy zatem pamiętać, że najlepszy szampon na łupież pstry to ten, który jest lekiem, a nie kosmetykiem znanej marki. Wyleczenie łupieżu pstrego to jedno – równie istotna jest odpowiednia profilaktyka. Choroba lubi powracać. To jej powrotu nie jest konieczne ponowny kontakt ze źródłem zakażenia czy nieodpowiednia higiena. Drożdżaków trudno pozbyć się na stałe, dlatego tak ważne jest, by szampon na łupież pstry stosować również po ustąpieniu objawów. Zazwyczaj wystarczy jedno użycie raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie.

Nie pomogą, ale mogą zaszkodzić – czego unikać?

Cześć chorujących na łupież pstry wychodzi z założenia, że skoro skóra się łuszczy to wymaga większego nawilżenia. Wszelkie szampony, maski i odżywki dla przesuszonych włosów przyniosą odwrotny skutek. Nie tylko nie nawilżą skóry głowy, ale doprowadzą do zatkania porów, co z kolei sprawi, że choroba się nasili.

Domowe sposoby na łupież pstry

ocet jablkowyLeczenie objawowe można wspomóc domowymi sposobami. Trzeba podkreślić, że nie są równie skuteczne, co leki na grzybicę, ale mogą stanowić uzupełnienie farmakologicznej kuracji. W sytuacji, gdy łupież pstry dotknął obszaru głowy, zaleca się stosowanie płukanek z produktów, które zakwaszą skórę głowy. Doskonale w tej kwestii sprawdzi się płukanka z octu. Trzeba go wymieszać w stosunku jednego centymetra na szklankę wody, spłukać powstałą miksturą włosy i wysuszyć je, bez dodatkowego zmywania bądź spłukiwania octu. Szukając domowych sposobów na leczenie łupieżu pstrego można natknąć się również na porady dotyczące stosowania wody utlenionej i spirytusu salicylowego, jednak ich użycie w płukance wydaje się mocno wątpliwe. Płukanka jako sposób na łupież pstry może mieć jednak i negatywne skutki. Nadmierne stosowanie doprowadzi do przesuszenia skóry, co w konsekwencji pogłębi objawy choroby. Z tego powodu domowe sposoby zaleca się jedynie jako doraźne metody i ewentualne wspieranie kuracji, nie zaś sposób na wyleczenie łupieżu pstrego.

Łupież pstry – leczenie i zapobieganie

Na rynku dostępnych jest wiele szamponów na łupież pstry, jednak należy zrezygnować ze znanych marek, z piani niczym z reklamy i zapachu owoców. Łupież pstry to choroba, dlatego do jej wyleczenia potrzebny jest szampon, który będzie zarazem lekiem, a zatem zawierający ketokonazol, który działa na drożdżaki wywołujące chorobę. Samo wyleczenie to nie wszystko – jedynie odpowiednia profilaktyka uchroni przed nawrotem choroby. A ta lubi powracać – nawrót dotyka bowiem aż 80% zakażonych. Tymczasem wystarczy kupić szampon na łupież pstry bez recepty i raz na tydzień albo nawet dwa tygodnie umyć nim włosy.

Tagi: ,