Nie da się ukryć, że łupież pstry to nieprzyjemna i wzbudzająca dyskomfort choroba wywołana przez drożdżaki. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów tejże dolegliwości są plamy na powierzchni skóry w różnych kolorach (najczęściej żółtobrunatne u rasy białej) i nierzadko powodujące swędzenie. Dotknięta zmianami skóra może się też łuszczyć. Nierzadko łupież pstry dotyka więcej niż jednego obszaru ciała, a przede wszystkim są to miejsca takie jak klatka piersiowa, plecy, szyja, kark czy też skóra głowy. Łupież pstry może być uciążliwą dolegliwością dla każdego – jednak po prawidłowym jego rozpoznaniu i zdiagnozowaniu zwykle nie ma większych problemów z wyleczeniem tego schorzenia. Na rynku istnieje sporo maści i innych produktów skutecznie radzących sobie z tą chorobą. Sprawa komplikuje się nieco bardziej gdy na łupież pstry cierpi kobieta będąca w ciąży.

Łupież pstry w ciąży – co zrobić?

Najważniejsze jest nie panikować, ale zachować w ciąży zdrowy rozsądek. Ma to bym większe znaczenie, że panie spodziewające się dziecka w związku ze zmianami hormonalnymi i innymi czynnikami tak naprawdę są bardziej podatne na zakażenie drożdżakiem wywołującym łupież. Pierwszym i jedynym rozsądnym wyjściem w przypadku, gdy dojdzie to takiego zachorowania jest oczywiście skonsultowanie się z lekarzem, bo choć ta choroba sama w sobie nie stanowi zagrożenie dla rozwijającego się dziecka to już nierozważnie stosowane produkty mające za zadanie poradzić sobie z tym schorzeniem mogą już być dla maluszków niebezpieczne.

Leki na łupież pstry dla kobiet w ciąży – czego unikać?

  • zawierających itrakonazol,
  • zawierających ketokonazol.

Składnik itrakonazol – czyli ten, który można znaleźć w większej części tabletek przeciwgrzybicznych do leczenia łupieżu pstrego to ten zdecydowanie odradzany do stosowania dla kobiet w ciąży. Jednym wyjątkiem stosowania takich pigułek jest sytuacja, w której pojawi się niezaprzeczalne zagrożenia życia matki lub też wtedy, gdy korzyści z użycia owych tabletek względem ciężarnej przewyższają ewentualne ryzyko dla dziecka. Warto tutaj podkreślić, że jet to zasadne nie tylko w odniesieniu do kobiet w ciąży, ale też i tych ciężarnych.

Składnik ketokonazol – kolejny znajdujący się w typowych lekach na łupież pstry według badań przeprowadzonych na zwierzętach ma potencjał bycia niebezpiecznym względem płodu składnikiem. Konieczne są konsultacje przed jego zastosowaniem – a już na pewno, gdy mowa o stosowanie takich leków w pierwszym trymestrze ciąży. Przy czym w przypadku tego pierwszego etapu spodziewania się dziecka trzeba nie tylko unikać leków, ale także produktów z tymi składnikami stosowanymi na zewnątrz organizmu, gdyż maluszek jest wtedy szczególnie podatny na wszelkie niebezpieczeństwa związane ze stosowaniem leków.

Jak zatem ciężarna kobieta może radzić sobie z łupieżem pstrym?

Jeśli jest już w drugim bądź trzecim trymestrze ciąży może już bez troski stosować typowe maści, oczywiście unikając tabletek. Polecane są też specjalne szampony i mydła, które mają w swoim składzie kwas salicylowy, bardzo pomocną substancję jeśli chodzi o radzenie sobie z łupieżem pstrym. Najlepiej wybierać szampony naturalne jak Pityver, które ze względu na swój skład nie zaszkodzą maluchowi. Jednak przed zastosowaniem warto zwrócić się o radę do specjalisty.

Pomocne okazuje się również przykładanie do chorobowo zmienionych miejsc produktów takich jak:

  • jogurt,
  • soda oczyszczona,
  • ocet jabłkowy,
  • czosnek.

Są to nie tylko bardziej naturalne i bezpieczne sposoby, ale też naprawdę ekonomiczne.