Łupież pstry to niezwykle przykra dolegliwość, która objawia się nie tylko nieestetycznymi plamami, ale również uporczywym świądem. Choroba jest łatwa w diagnozie, ale trudna w wyleczeniu. Cechuje ją wysoka zaraźliwość i niestety tendencja do niezwykle szybkiego rozwoju.

Gdzie najczęściej lokalizuje się łupież pstry?

Wiele zależy od konkretnego człowieka. Pierwsze zmiany często można zauważyć na twarzy, klatce piersiowej, plecach lub karku. Wówczas chory ma szansę na szybką reakcję. Znacznie trudniej jest w sytuacji, kiedy dolegliwość dotyka owłosioną skórę głowy. Uporczywy świąd często jest mylony ze zwykłym łupieżem lub kojarzony z nadwrażliwością na szampon, odżywkę lub inne środki pielęgnacyjne do włosów. Przez owłosienie skóry głowy pole widzenia jest znacznie ograniczone, dlatego choremu trudno jest zdiagnozować niepokojące objawy.

Jak leczyć łupież pstry na głowie?

Procedura leczenia w przypadku zmian pojawiających się na skórze głowy jest dokładnie taka sama, jak w przypadku innych części ciała. Najważniejsza jest zawsze konsultacja medyczna, ponieważ choroba ta przebiega w sposób zbliżony do bielactwa. Lekarz dermatolog powinien więc na podstawie badań oraz własnego doświadczenia wykluczyć drugą wersję, potwierdzając jednocześnie pojawienie się łupieżu pstrego. Wdroży również odpowiednie działania lecznicze dostosowane do stadium zaawansowania przebiegu chorobowego.

Najlepsze domowe sposoby na łupież pstry

Oczywiście pacjenci mogą podjąć próbę samodzielnego leczenia choroby. W tym celu warto zastosować domowe środki, które dostępne są niemalże w każdym domu. Zaliczają się do nich między innymi:

  • czosnek, który wykazuje wysokie właściwości lecznicze. Łagodzi również przykry świąd. Rozgnieciony należy przykładać do miejsca zmienionego chorobowo przynajmniej dwa razy dziennie,
  • aloes – rozgniecione liście aloesu również działają łagodząco. Roślinę można hodować w domu, ponieważ jest doskonale dostosowana do panujących tu warunków klimatycznych,
  • olej kokosowy – jest to środek, który znajduje niezwykle wszechstronne zastosowanie w medycynie. Także wykazuje wysokie właściwości lecznicze. Jego stosowanie, w tym też profilaktyczne, zalecają nawet lekarze specjaliści,
  • olej z oregano, jogurt naturalny, maść nagietkowa oraz napary z nagietka – te produkty także wykazują potwierdzone działanie w leczeniu łupieżu pstrego na skórze głowy.

Zdaniem pacjentów, wśród domowych środków leczniczych nie może zabraknąć także octu jabłkowego, zwłaszcza jeśli choroba dotknęła skórę głowy. Można stosować go kilka razy dziennie w postaci wcierki. Używa się go na suchą skórę głowy.

Domowe sposoby nie zawsze są skuteczne

Im bardziej zaawansowana jest choroba, tym mniejsze szanse na to, że domowe sposoby przyniosą jakiekolwiek efekty. W takich sytuacjach należy zawsze konsultować się ze specjalistą, który przepisze odpowiednie leki przeciwgrzybiczne lub wdroży leczenie farmakologiczne w postaci doustnego przyjmowania antybiotyków. W leczeniu skóry głowy dotkniętej łupieżem pstrym najlepsze efekty przynosi Pityver. Jest to bezpieczny szampon przeciwłupieżowy, który dodatkowo zabija bakterie odpowiedzialne za rozwój przykrej choroby. Jednak podobnych leków szukać można w dobrze zaopatrzonych aptekach.