Jest wielka szansa na to, że zostałeś dotknięty łupieżem pstrym głowy, jeśli twoja skóra głowy swędzi cię, a na twarzy, szyi i skórze głowy właśnie zaczynają się pojawiać plamy w różnych kolorach. Istnieje wiele przyczyn pojawienia łupieżu pstrego, nierzadko są to te związane z niewłaściwym dbaniem o higienę czy nadmierną potliwością. Istnieją również pewne problemy skórne, które powodują łupież. Bardziej podatni na jego występowanie są też osoby mieszkające w gorącym i wilgotnym klimacie.

Łupież pstry głowy – tym można się zarazić!

Zakażenie może odbyć się w bardzo prosty i oczywisty sposób, czyli poprzez bezpośredni kontakt naszej skóry z zakażoną skórą, a także poprzez korzystanie z tych samych przedmiotów codziennego użytku, zwykle służących do higieny takich jak ręcznik szczotka czy grzebień, ale też np. korzystanie z czapki osoby zakażonej.

Jak uniknąć łupieżu pstrego?

Oprócz oczywistego unikania bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną bądź przedmiotami, których używa można też wprowadzić w swoje życie kilka innych zapobiegawczych wskazówek.

  • Odpowiednia dieta

Witaminy pomóc w rozwoju tkanek. Jeśli konsekwentnie jadamy posiłki w których brakuje witamin i minerałów, które pomagają budować zdrowe tkanki może spowodować osłabienie skóry głowy. Gdy tkanka głowie staje się słabszy i bardziej miękka automatycznie jest bardziej podatna na działanie grzybów wywołujących łupież pstry. Dlatego musimy dbać o menu bogate we wszystkie składniki pokarmowe, aby uniknąć takich problemów zdrowotnych.

  • Właściwe produkty do pielęgnacji włosów

Produkty, których zwykle używamy mają związki chemiczne, które sprzyjają rozwojowi łupieżu pstrego. Przy zakupie produktów do pielęgnacji włosów, ważne jest, aby spojrzeć na składniki chemiczne produktów. Zrozumieć reakcję skóry na działanie różnych chemikaliów i upewnić się że będzie się unikać wszelkich produktów z zawartością tych składników chemicznych, które drażnią naszą skórę.

  • Unikanie nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne

Wystawienie się na ciągłe działanie złych warunków pogodowych, takich jak gorące i wilgotne warunki pogodowe może być przyczyną łupieżu. Reakcja drożdżaków na skórze jest wtedy przyspieszona.

Kiedy już zdasz sobie sprawę, że masz łupież pstry głowy należy szukać odpowiednich sposobów leczenia tej choroby. Stosuj szampony przeciwgrzybicze, gdy myjesz włosy (np. naturalny szampon serii Pityver). Będzie to pomagać w zwalczaniu drożdżaków, które są jedną z głównych przyczyn łupieżu. Przyjmuj dużo witamin i minerałów, które pomagają w narastaniu tkanek.