Łupież pstry jest chorobą skórną, którą wywołują drożdżaki z grupy Malassezia. Występują one naturalnie na ciele człowieka. Może jednak dojść do ich niekontrolowanego przyrostu, którego efektem będzie rozwój procesu chorobowego. Istnieje kilka typowych czynników, które przyczyniają się do zwiększenia ryzyka zachorowania na łupież pstry. Warto wiedzieć, że schorzenie to jest zakaźne, dlatego osoby, u których te czynniki występują powinny zachować szczególną ostrożność i wdrożyć odpowiednie działania zapobiegawcze, o których informacje znajdą się poniżej.

Co to jest łupież pstry, jak się objawia pstry łupież?

Ciekawy w przebiegu choroby jest fakt, że u każdego wygląda ona dokładnie tak samo. Na początku pojawiają się niewielkie skupiska plamek, które mogą przybierać kolor żółtobrunatny, żółty, lub różowy. Niekiedy zdarza się również, że plamki te bieleją. Niewielu pacjentów wie co to jest łupież pstry, dlatego nie potrafią powiązać z nim tych objawów.

Powstałe plamki z czasem i z biegiem rozwoju choroby zaczynają się rozrastać. Chorobę należy leczyć, ponieważ w przeciwnym razie zmiany połączą się a w skrajnych przypadkach pokryją obszar całego ciała. Wówczas skóra będzie sucha i łuszcząca.

Chorzy bardzo często skarżą się, że przez pstry łupież odczuwają bardzo uporczywy i trudny do pokonania świąd. Lekarze specjaliści podkreślają, aby w miarę możliwości unikać drapania, które może powodować rozsianie niekontrolowanego przyrostu drożdżaków. Dodatkowym symptomem jest nadmierne wypadanie włosów, co obserwuje u siebie więcej niż połowa chorych pacjentów.

Jak leczy się łupież pstry?

Istnieje kilka skutecznych metod, które pozwalają na zwalczenie choroby. Przed rozpoczęciem kuracji istotna jest jednak specjalistyczna diagnoza w gabinecie lekarskim. Łupież pstry do złudzenia przypomina plamy będące oznaką bielactwa, dlatego też taką okoliczność w pierwszej kolejności należy wykluczyć. Może to zrobić jedynie wykwalifikowany dermatolog. Po konsultacji można zadecydować o sposobie leczenia. Wysokie właściwości wykazują domowe preparaty, do których zaliczają się między innymi:

 • czosnek – naturalny antybiotyk wykazujący właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne,
 • aloes,
 • olej z drzewa herbacianego,
 • olej kokosowy,
 • napary z nagietka,
 • maść nagietkowa,
 • nalewka nagietkowa,
 • soda oczyszczona,
 • ocet jabłkowy,
 • jogurt naturalny,
 • olej z oregano.

Lekarz z całą pewnością zaleci również stosowanie specjalistycznych środków leczniczych, które wykazują właściwości przeciwgrzybiczne. Mogą one występować w różnych postaciach – jako maść, krem, balsam, olej, czy szampon. Dermatolodzy mają do dyspozycji również szereg produktów o wysokich właściwościach, które dostępne są tylko na receptę. Jednak skuteczny produkt z łatwością zamówić można w sieci – Pityver, która zawiera zestaw: szampon, emulsję oraz płyn, które działają przeciwgrzybiczo i są w 100% naturalne.

W przypadku silnego zaawansowania choroby niezbędne może okazać się wdrożenie leczenia farmakologicznego. Pacjent wówczas będzie przyjmował odpowiednie leki, niewykluczone, że będą to również antybiotyki. W leczeniu najważniejsza jest systematyczność. Może ono być z powodzeniem skojarzone, pod warunkiem, że lekarz nie zaleci inaczej i nie stwierdzi przeciwwskazań w jednoczesnym stosowaniu różnego rodzaju środków leczniczych.