Łupież pstry  to grzybicze zakażenie naskórka, którego przyczyną jest nadmierny rozwój drożdżaków. Grzyby z  gatunku Pityrosporum orbiculare i P. ovale oraz P. furfur występują na skórze wszystkich ludzi nie powodując żadnych objawów chorobowych. W różnych sytuacjach związanych z ogólnym osłabieniem organizmu czy też łojotokiem grzyby mogą się szybko rozmnażać i powodować łupież pstry. Choroba jest niestety zakaźna.

W związku z tym, że grzyby rozwijają się w powierzchniowej warstwie naskórka stosuje się leczenie miejscowe z użyciem maści zawierających związki przeciwgrzybicze głównie klotrimazol, ketokonazol i mikonazol. W czasie leczenia wskazana jest szczególna dbałość o czystość i higienę osobistą.

Maści na łupież pstry

bolące stopy - lupiez-pstry.infoClotrimazolum – to odpowiedź na łupież pstry – maść zawierająca 10 mg. klotrimazolu będącego pochodną imidazolu. Związek ten ma szerokie działanie przeciwgrzybicze. Jego działanie polega na hamowaniu prawidłowego rozwoju błony komórkowej grzyba co uniemożliwia jego prawidłowy rozwój. Lek nie wchłania się przez skórę jedynie wnika do warstwy rogowej naskórka hamując wzrost grzybów. Przeciwwskazaniem do stosowania jest oczywiście nadwrażliwość na klotrimazol i inne składniki preparatu oraz I trymestr ciąży i niewydolność nerek. Przed zastosowaniem maści należy dokładnie umyć i osuszyć chorobowo zmienioną skórę. Następnie należy ją pokryć cienką warstwą maści pamiętając też o posmarowaniu przyległego obszaru. Czynność trzeba powtarzać dwa razy dziennie przez okres nie krótszy niż cztery tygodnie.

Nizoral to na łupież pstry maść bez recepty zawierająca 20 mg ketokonazolu będącego pochodną imidazolu. Ketokonazol hamuje biosyntezę ergosterolu, związku niezbędnego do budowy błony komórkowej grzyba. Brak ergosterolu powoduje zmianę przepuszczalności błony i prowadzi do obumierania komórek.Lek działa na wiele gatunków grzybów rozwijających się na skórze między innymi na wywołujące łupież pstry. Lek jest wchłaniany przez skórę w niewielkim stopniu. Nie przenika też do krwi i nie wywołuje działania układowego. Przeciwwskazaniem do stosowania tej maści jest nadwrażliwość na ketokonazol i inne składniki preparatu zwłaszcza glikol propylenowy i siarczyn sodu. Maść w zależności od nasilenia objawów stosuje się jeden lub dwa razy dziennie nanosząc cienką warstwę na zmienione chorobowo miejsca i ich okolicę. Leczenie należy prowadzić przez okres  2-3 tygodni. Aby zwiększyć skuteczność leczenia  można równocześnie stosować leczniczy szampon Nizoral raz dziennie przez okres pięciu dni.

Mycospor to maść na łupież pstry zawierająca 10 mg bifonazolu, wydawana bez recepty. Maść zawiera pochodną imidazolu o szerokim działaniu przeciwgrzybiczym. Związek ten hamuje syntezę ergosterolu niezbędnego do prawidłowej budowy i działania błony komórkowej co zaburza funkcjonowanie i uniemożliwia rozwój grzybów. Lek wywiera też działanie przeciwbakteryjne w znacznie mniejszym zakresie. Jak w przypadku każdego leku istnieją przeciwwskazania do jego stosowania. Są to: nadwrażliwość na bifonazol i substancje pomocnicze oraz I trymestr ciąży i okres niemowlęcy. Niewielką ilość maści należy cienką warstwą nanieść na zmienione chorobowo miejsca i ich okolice. Mycospor najlepiej stosować raz dziennie, głównie wieczorem po dokładnym umyciu i wysuszeniu skóry. Czas trwania leczenia to 2-4 tygodnie.

Każda z wymienionych maści, stosowanych w leczeniu łupieżu pstrego może dawać działania niepożądane w postaci różnych podrażnień skóry takich jak: zaczerwienienie, pokrzywka, pieczenie, świąd i inne. W takim przypadku należy zaprzestać stosowania danej maści i zasięgnąć porady lekarza. Istnieje bowiem cała gama leków, w tym także maści wydawanych na receptę i skutecznie leczących łupież pstry. Można też sięgnąć po serię naturalnych produktów, które z pewnością nie uczulą i nie podrażnią – w tym wypadku króluje Pityver.

Łupież pstry tak jak większość zakażeń grzybiczych wymaga dużej cierpliwości i systematyczności w leczeniu. Ma on też tendencję do nawracania. Po wyleczeniu maściami, aby zmniejszyć ryzyko nawrotów należy profilaktycznie stosować mydła i szampony zawierające kwas salicylowy. Trzeba szczególnie dbać o higienę osobistą po zdezynfekowaniu odzieży, pościeli a także ręczników z którymi chory miał kontakt. Jeżeli maść łupież pstry nie poradzi sobie z problemem należy udać się do lekarza dermatologa.

Tagi: ,