Łupież pstry i łupież różowy Gilberta to choroby, które mogą skutecznie utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Każda z nich wymaga jednak innego podejścia, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak je rozróżnić i skutecznie sobie z nimi radzić. Czym się charakteryzuje każda z tych dolegliwości?

Co to jest łupież pstry?

lupiezŁupież pstry to grzybica naskórkowa wywoływana przez drożdżaki. Ten typ grzybów jest naturalnym składnikiem zdrowej skóry człowieka, jednak w niektórych przypadkach może dojść do ich nadmiernego namnażania, a co za tym idzie do rozwoju łupieżu pstrego. Na skórze, najczęściej na klatce piersiowej, pojawiają się wówczas żółte lub beżowe plamy, znacznie odbiegające od kolorytu zdrowej tkanki. W większości przypadków łupież pstry jest spowodowany nadmierną potliwością, łojotokiem czy osłabieniem organizmu. Jest rozpowszechniony głównie w krajach charakteryzujących się klimatem o wysokich temperaturach i dużej wilgotności, ponieważ takie warunki sprzyjają wzmożonemu rozwojowi drożdżaków. Na łupież pstry są także narażone młode osoby po okresie dojrzewania.

Objawy łupieżu pstrego

Główne objawy łupieżu pstrego to nieregularne plamy na skórze, zazwyczaj o wielkości 3-4 mm, o kolorze jaśniejszym lub ciemniejszym od naszej naturalnej karnacji. Jeśli łupież pstry nie jest leczony, plamki mogą łączyć się ze sobą, tworząc rozległe płaty – skóra w takich miejscach staje się sucha, delikatnie się łuszczy i swędzi. Co więcej plamy spowodowane łupieżem pstrym stają się wyraźniejsze po wyeksponowaniu ciała na promienie słoneczne, bowiem drożdżaki hamują proces opalania się skóry. Wszystkie objawy łupieżu pstrego nie powinny być lekceważone – choroba ta jest bardzo trudna do wyeliminowania, dlatego należy rozpocząć leczenie jak najszybciej i kupić Pityver. Warto także zwrócić uwagę, że niektóre objawy łupieżu pstrego można pomylić z objawami bielactwa nabytego ze względu na jasność pojawiających się plamek.

Co to jest łupież różowy?

Łupież różowy Gilberta to schorzenie skóry, które, pomimo swojej nazwy, nie ma nic wspólnego z włosami. Przybiera ono bowiem postać dziwnych, różowych plamek, które pojawiają się na ciele – zaczynając od tułowia (pojawia się pierwsza plama, tzw. blaszka macierzysta), a kończąc na rękach oraz nogach. To schorzenie nie obejmuje jednak twarzy, dłoni i stóp, a wszystkie objawy znikają najczęściej po kilku tygodniach, bez potrzeby zastosowania jakiegokolwiek leczenia. Przyczyny pojawiania się tej choroby nie są do końca znane. Przyjmuje się, że odpowiedzialne za nią są uśpione wirusy, które aktywują się w naszym organizmie w wyniku infekcji lub długotrwałego stresu. Nie jest to jednak choroba zakaźna, a pojawienie się jej po raz kolejny u tej samej osoby nie jest możliwe. Z przeprowadzonych obserwacji wynika, że łupież różowy Gilberta najczęściej dotyka dzieci oraz ludzi młodych.

Objawy – łupież pstry Gilberta

łupież różowy

Łupież różowy Gilberta to schorzenie, które objawia się charakterystycznymi zmianami na skórze. Do najczęstszych objawów zaliczamy różowe plamy pojawiające się na ciele i przybierające kształt owalny lub okrągły, a przy tym delikatnie łuszczące się na obwodzie. Co ważne, nigdy nie zlewają się one w większe plamy. Pierwsza z nich to tzw. blaszka macierzysta, która pojawia się zazwyczaj na tułowiu i w ciągu kilku dni powiększa się. Pozostałe, mniejsze plamki, pojawiają się dopiero po 7-14 dniach. Podczas trwania choroby wykwity na skórze często układają się w sposób symetryczny, przypominając np. choinkę. Pojawiający się w tym czasie świąd może mieć różny stopień nasilenia – często przybiera na sile, kiedy się zgrzejemy lub spocimy. U niektórych osób mogą pojawić się objawy przypominające infekcję, np. bóle gardła, bóle głowy, bóle stawowo-mięśniowe, zaburzenia żołądkowo-jelitowe czy podwyższona temperatura ciała.

Jak odróżnić łupież pstry od łupieżu różowego?

Objawy łupieżu pstrego, zwłaszcza w początkowym stadium choroby, można niekiedy pomylić z objawami łupieżu różowego. Dobrze jednak mieć świadomość, że łupież Gilberta trwa krótko, natomiast łupież pstry powoduje długotrwałe zmiany, które ciężko wyleczyć. Co więcej w przypadku łupieżu różowego plamki nigdy nie ulegają połączeniu. Warto również pamiętać, że łupież pstry „atakuje” zazwyczaj osoby dorosłe, natomiast łupież różowy Gilberta może także wystąpić u dzieci, a nawet niemowląt.